• Најдобра цена
  • Неодамнешно
Историска Колекција Кертис П-40Е Ворхавк Авион

Историска Колекција Кертис П-40Е Ворхавк Авион

 
DEN 1039.84

Количина на стоки
Достапно

Кертис П-40Е беше Американски Ловец Од ВТОРАТА светска ВОЈНА, авион со едно мотор, со едно седиште со ниско крило со класична опрема за слетување со две тркала. Верзијата П-40Е НА овој ловец беше вооружена со шест митралези Браунинг М2 Со повеќе калибар од 12,7 мм и бомба од 227 кг или дополнителен резервоар за гориво на негово место. Тоа беше првиот Американски борбен авион кој учествуваше директно во ВТОРАТА Светска Војна во боите На Британската авијација како"Томахавк јас". Во операциите над Западната Пустина, П-40 се користеше како борбено-бомбардерски авиони, користени во нападни операции. Изградени се вкупно 13.740 П-40 единици од сите верзии. Со комплетот Кертис П-40 Ворхавк ќе изградите блок модел на овој авион во размер 1 : 35. Моделот има подвижна шасија што се повлекува и ротирачки пропелер. Во кабината за отворање можете да ставите фигура на пилот со мапиран изглед на униформа. Моделот е надополнет со висококвалитетни отпечатоци што го одразуваат оригиналното сликарство на авионот од ВТОРАТА Светска Војна. • 272 висококвалитетни блокови • Американска пилот фигурина • Произведена во ЕУ од компанија со над 20 години традиција на производство на квалитетни градежни блокови • Јасен и интуитивен прирачник за упатства заснован на цртежи и икони • Целосно компатибилен со други брендови на градежни блокови.


Карактеристики на понудата

Слични понуди