• Најдобра цена
  • Неодамнешно
Музика во американскиот живот: Хенри Манчини: Реинвентирачка филмска музика

Музика во американскиот живот: Хенри Манчини: Реинвентирачка филмска музика

 
DEN 388.16

Количина на стоки
Достапно

Манчини имал влијание во Холивуд и низ целиот свет со неговите иконични резултати : динамичен џез за норскиот детектив ТВ -шоу Питер Гун, итарната тема од Пинк Пантер и неговата духовна народна песна "Месечината Ривер " од појадок во Тифани. Звукот на Манчини се чинеше дека го доловува светлиот, самоуверен, добредојден глас на новиот ефикасен живот на средната класа : заинтересиран за поп-песни и џез, во филм и телевизија, во теренска политика, но и конвенционални удобности на домот.


Карактеристики на понудата

Слични понуди